Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plastic - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
With state-of-the-art technologies and facilities, strict good quality regulate, reasonable cost, exceptional assistance and close co-operation with prospects, we're devoted to supplying the top benefit for our customers for Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plastic - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Rotterdam , Uruguay , We have advanced production technology, and pursuit innovative in goods. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you need to be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
China wholesale High End Perfume Bottle - AJ-1...
-
Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist...
-
Chinese Professional Cosmetic Containers And Ja...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Factory made hot-sale Airtight Plastic Cream Ja...
-
Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 15...



