Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream Jar - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Plastic Cosmetic Jar
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | 10ml Perfume Bottle
With a sound enterprise credit history, exceptional after-sales services and modern production facilities, we've earned an outstanding track record amongst our consumers across the whole world for Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream Jar - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Southampton , Mexico , We always insist on the principle of "Quality and service are the life of the product". Till now, our products have been exported to more than 20 countries under our strict quality control and high level service.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 300ml alu...
-
OEM/ODM Manufacturer 250 Ml Diffuser Bottle - ...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Big Discount Silver Plastic Jar - 350ml fashio...
-
Hot-selling 30ml Perfume Bottle - 68mm silver ...
-
Good Quality 100ml Plastic Container - 400ml b...

