Factory source Face Cream Jar 122g - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
It adheres on the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to acquire new solutions continuously. It regards prospects, success as its personal success. Let us build prosperous future hand in hand for Factory source Face Cream Jar 122g - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pakistan , Bolivia , Ghana , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bott...
-
2017 Good Quality Cosmetic Jar With Plastic Cap...
-
Manufacturer for Global Cosmetics Face Cream Ja...
-
China New Product Special Shape Glass Bottle - ...
-
Trending Products Credit Card Size Hand Sanitiz...
-
Europe style for Mini Plastic Perfume Bottle - ...











