2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of 2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Suriname , Malaysia , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we will continue to develop, to provide the high-quality products and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 1...
-
Factory making Cosmetic Frost Glass Cream Jar -...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
China wholesale High End Perfume Bottle - AJ-1...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - 8ml / 1...
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 5ml / 8...




