Factory Supply Black Aluminum Cream Jar - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
Our company aims to operating faithfully, serving to all of our customers , and working in new technology and new machine constantly for Factory Supply Black Aluminum Cream Jar - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Latvia , kazakhstan , Kuwait , Our company always concentrate on the development of the international market. We have a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
Cheap price Plastic Pen Perfume - 15ml small a...
-
Manufactur standard Perfume Stick Glass Bottle ...
-
One of Hottest for Perfume Refillable Atomizer ...
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...


