Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Always customer-oriented, and it's our ultimate target to be not only the most reliable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritania , UK , Moscow , We strongly believe that technology and service is our base today and quality will create our reliable walls of future. Only we have better and better quality , could we achieve our customers and ourselves, too. Welcome customers all over the word to contact us for getting further business and reliable relationships. We are always here working for your demands whenever you need.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
Wholesale Dealers of Transparent Plastic Cream ...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars 200g - 250...
-
Cheapest Factory Uv Black Gel Polish Jar - Cus...
-
Massive Selection for 100ml Customized Perfume ...
-
Good Quality Cream Jar - 280ml black aluminum ...











