2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs for 2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Muscat , Italy , Karachi , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
Lowest Price for Empty Brand Perfume Glass Bott...
-
Factory directly Energy Drink Bottle - 200ml a...
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - Cu...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 3ml / 6ml /...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Renewable Design for Cube Perfume Bottle - 500...




