Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
We will devote ourselves to giving our esteemed buyers using the most enthusiastically thoughtful services for Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Madrid , Tunisia , If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, remember to feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Factory wholesale Custom Plastic Empty Cream Ja...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 3m...
-
PriceList for Plastic Spray Bottle - 400ml alu...
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...
-
PriceList for Glass Fragrance Bottle - 500ml a...




