Factory selling Empty Jars For Gel - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
We're proud from the higher client fulfillment and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for Factory selling Empty Jars For Gel - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hanover , Ghana , Ecuador , Our products have enjoyed a great reputation for their good quality, competitive prices and prompt shipment in international market. Presently, we are sincerely looking forward to cooperating with more overseas customers based on mutual benefits.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
China Supplier Black Plastic Jar - 1L plastic ...
-
China wholesale 35ml Plastic Spray Bottle - 40...
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 330ml c...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
OEM manufacturer Perfume Spray Bottle - 450ml ...
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 2...











