Factory Promotional Packaging Luxury Cosmetic Jar - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we will build a prosperous future with each other with your esteemed firm for Factory Promotional Packaging Luxury Cosmetic Jar - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Swiss , Canberra , Chile , You can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products and ideas with us!!
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
Good quality Custom Perfume Bottles - 250ml hi...
-
100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - ...
-
Big Discount 20ml Small Perfume Atomiser - 5g ...



