Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | Custom Perfume Bottles
The very rich projects management experiences and one to one service model make the high importance of business communication and our easy understanding of your expectations for Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangkok , Philippines , French , Now we have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our main customers. We have been looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will undoubtedly benefit in both short and long run.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Well-designed Skin Care Flat Double Wall Pp Cre...
-
OEM Supply 7g Cosmetic Packing Plastic Jar - 6...
-
Factory Supply Aluminium Cosmetic Bottle - 30g...
-
Rapid Delivery for Mini Plastic Bottles - 750 ...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...
-
Professional Design Empty Custom Made Glass Jar...











