Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
We are convinced that with joint endeavours, the small business between us will bring us mutual benefits. We could assure you products quality and competitive selling price for Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Ukraine , Curacao , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 20m...
-
Quality Inspection for Pp Cosmetic Cream Empty ...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 15g / 30g...
-
Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml ...
-
Good quality Cosmetic Cream Empty Jars - JA-3-...
-
Europe style for Mini Plastic Perfume Bottle - ...




