Low MOQ for Lotion Container - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our growth depends on the superior equipment ,exceptional talents and continuously strengthened technology forces for Low MOQ for Lotion Container - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , India , Portugal , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, now we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml -...
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...
-
Wholesale Price Wide Mouth Cosmetic Jar - AJ-0...
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...
-
Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 20...











