Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have advanced equipment. Our products are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a good reputation among customers for Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Melbourne , Berlin , Birmingham , Should any of these items be of interest to you, please let us know. We'll be satisfied to give you a quotation upon receipt of one's detailed specifications. We have our personal experienced R&D enginners to meet any of one's requriements, We appear forward to receiving your enquires soon'and hope to have the opportunity to work together with you in the future. Welcome to check out our company.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...
-
OEM China Cosmetic Cream Jar 50g - 30ml / 40ml...
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 500...
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...











