High Performance Cosmetic Jars Wholesale - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
Gaining client pleasure is our company's aim without end. We are going to make excellent efforts to create new and top-quality goods, meet your special requirements and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale companies for High Performance Cosmetic Jars Wholesale - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: America , Turkey , Boston , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have now won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to supply you good quality products and solutions and the best service. We've been looking forward to serving you.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Manufacturer of Green Medicine Bottle - 20 ml ...
-
Super Purchasing for Cosmetic Beauty Cream Jar ...
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 5ml / 6...
-
OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 750...
-
Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle -...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...




