Factory For Glass Jar With Seal Lid - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
High-quality comes 1st; support is foremost; business is cooperation" is our small business philosophy which is regularly observed and pursued by our organization for Factory For Glass Jar With Seal Lid - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , America , Sevilla , Our company has already had a lot of top factories and professional technology teams in China, offering the best products, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, professional operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - JA...
-
Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - 5...
-
Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 50...
-
China OEM Thick Wall Cosmetic Jar - 350ml fanc...
-
Factory wholesale Bottle With Spray Pump - 150...
-
100% Original Factory Perfume Spray Bottles 10m...




