Factory directly supply Colorful Cream Jars - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have been commitment to supply the competitive price ,excellent products and solutions high-quality, at the same time as fast delivery for Factory directly supply Colorful Cream Jars - 750ml aluminum olive oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Lithuania , Paraguay , We are your reliable partner in the international markets of our products. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. The continual availability of high grade products in combination with our excellent pre- and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. We are willing to cooperate with business friends from at home and abroad, to create a great future. Welcome to Visit our factory. Looking forward to have win-win cooperation with you.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
Lowest Price for Spray Perfume Glass Bottle - ...
-
Original Factory Cosmetic Aluminium Jar - 250m...
-
High Performance Medicine Hdpe Bottle - 8ml / ...
-
Best-Selling Empty 100 Ml Hexagon Perfume Bottl...
-
Discount Price Empty Glass Cosmetic Jar - 750m...




