Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
Bear "Customer first, Excellent first" in mind, we operate closely with our customers and supply them with efficient and expert services for Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Pakistan , Eindhoven , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Big discounting Glass Cream Jar - 8ml / 10ml /...
-
Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic c...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...
-
professional factory for Bamboo Packaging - 10...
-
Factory For Glass Jar With Seal Lid - 750ml al...

