Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Perfume Workshop Bali: Make Your Own Custom Perfume | Aluminum Perfume Bottle
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
We thinks what clients think, the urgency of urgency to act from the interests of a client position of theory, allowing for greater quality, lessen processing costs, price ranges are much more reasonable, won the new and outdated shoppers the support and affirmation for Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hongkong , Bogota , Puerto Rico , Our company's main products are widely used all over the world; 80% of our products exported to the United States, Japan, Europe and other markets. All stuff sincerely welcome guests come to visit our factory.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 330ml alumi...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 50...
-
Cheap price Plastic Pen Perfume - 15ml small a...
-
factory Outlets for Solid White 1oz Plastic Pp ...
-
Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles...
-
High Quality for Egyptian Glass Perfume Bottles...

