Factory Price 50g Amber Cosmetic Glass Jar - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Factory Price 50g Amber Cosmetic Glass Jar - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Southampton , Holland , Swansea , Taking the core concept of "to be the Responsible". We will redound up on society for high quality products and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
Factory Promotional High Quality Plastic Cream ...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 6ml / 8ml ...
-
Good Quality Glass Jars White - 24/410 oxidate...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Car...
-
Manufacturing Companies for Custom Plastic Jars...

