Factory Cheap Hot 30g Bamboo Cosmetic Cream Jar - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Factory Cheap Hot 30g Bamboo Cosmetic Cream Jar - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Frankfurt , Mumbai , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Well-designed Perfume Oil Bottle - 350ml fashi...
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...
-
Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 14 ...
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - J...
-
Original Factory Glass Perfume Bottle Importers...
-
Fixed Competitive Price 30ml 50ml Glass Essenti...

