Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Sticking for the belief of "Creating items of top of the range and creating buddies with people today from all over the world", we normally put the interest of shoppers in the first place for Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Burundi , Kazakhstan , panama , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency will have to be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products and solutions in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottl...
-
Factory Supply Empty Glass Spray Bottle - 500m...
-
Factory Free sample 15g Pp Cream Bottle - 50ml...
-
Well-designed Health Care Plastic Bottle - 30g...
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 50...


