Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
carry on to further improve, to guarantee merchandise high-quality in line with market and buyer standard necessities. Our organization has a top quality assurance procedure have already been established for Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Boston , Zambia , Finland , Adhering to the principle of "Enterprising and Truth-Seeking, Preciseness and Unity", with technology as the core, our company continues to innovate, dedicated to providing you with the highest cost-effective products and meticulous after-sales service. We firmly believe that: we are outstanding as we are specialized.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
-
Factory wholesale Cream Glass Jars - 6 ml bull...
-
factory Outlets for Solid White 1oz Plastic Pp ...
-
Online Exporter 50g Empty Cream Jar - 4oz colo...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 750ml alumi...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...
-
Rapid Delivery for Plastic Pet Jars - 37mm inn...


