2017 Good Quality Perfume Bottle 90ml - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Well-run gear, qualified revenue workforce, and superior after-sales companies; We've been also a unified huge loved ones, anyone persist with the organization benefit "unification, determination, tolerance" for 2017 Good Quality Perfume Bottle 90ml - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , Senegal , Muscat , Our objective is "to supply first step products and best service for our customers, thus we are sure you must have a margin benefit through cooperating with us". If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Hot-selling 30ml Spray Bottle - AJ-10 series a...
-
Manufacturer of Metal Tins For Candles - 150ml...
-
Personlized Products Pearl Color Acrylic Cream ...
-
2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - ...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
Reasonable price Plastic Jar Bamboo Lid - 330m...











