Factory Cheap Glass Cream Jar 50g - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
Fragrance industry must adapt to come up smelling like roses, Life & Culture | Plastic Cosmetic Jar
Our firm sticks to the basic principle of "Quality is the life of your company, and status will be the soul of it" for Factory Cheap Glass Cream Jar 50g - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Kingdom , Kazakhstan , France , The credibility is the priority, and the service is the vitality. We promise we have now the ability to offer excellent quality and reasonable price items for customers. With us, your safety is guaranteed.
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - ...
-
Hot-selling Aluminium Refill Perfume Bottle - ...
-
factory low price Essential Oils Aluminum Bottl...
-
Super Lowest Price Unique Cosmetic Containers -...
-
Reasonable price for Glass Roll On Bottles - 1...
-
Hot sale Small Perfume Spray Bottles - 250ml h...











