Cheap PriceList for Empty Glass Perfume Bottles - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
In an effort to provide you advantage and enlarge our business enterprise, we even have inspectors in QC Staff and assure you our greatest provider and item for Cheap PriceList for Empty Glass Perfume Bottles - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Milan , Mozambique , Hongkong , The development of our company not only needs the guarantee of quality, reasonable price and perfect service, but also relies on our customer's trust and support! In the future, we are going to continue with the most qualified and high quality service to offer the most competitive price, Together with our customers and achieve win-win! Welcome to inquiry and consult!
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
Special Price for Clear Plastic Pill Bottles - ...
-
Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 100...
-
Factory wholesale Plastic Bottles For Medicine ...
-
Newly Arrival Cosmetics Glass Container - 50ml...
-
Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 150ml...
-
factory Outlets for Bamboo Plastic Jars - 20 m...











