Best Price for 50g Round Cream Jar - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
Ban on plastic: Maharashtra govt excludes small bottles, pushes deadline | mumbai news | Aluminum Perfume Bottle
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for Best Price for 50g Round Cream Jar - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Argentina , Mauritania , Profession, Devoting are always fundamental to our mission. We've got always been in line with serving customers, creating value management objectives and adhering to the sincerity, dedication, persistent management idea.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 1L plastic...
-
Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles G...
-
Trending Products Cosmetic Jar Plastic - 4 oz ...
-
Best Price on Promotion Cosmetic Jar - 40ml al...
-
Factory selling 150ml Plastic Pet Cream Jar - ...
-
China Manufacturer for Best Selling In America ...




