Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plastic - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
We're committed to furnishing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plastic - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Venezuela , Portland , Our company sets up several departments, including production department, sales department, quality control department and sevice center,etc. only for accomplish the good-quality product to meet customer's demand, all of our products have been strictly inspected before shipment. We always think about the question on the side of the customers,because you win,we win!
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
One of Hottest for White Aluminum Jar - 330ml ...
-
Europe style for Mini Plastic Perfume Bottle - ...
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000m...
-
Bottom price Round Double Walled Cream Jar - A...
-
Factory making Best Design Shampoo Bottle - AJ...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - Fa...

