Chinese wholesale Spraying Cosmetic Jar With Soft Brush - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Aluminum Perfume Bottle
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
It is a great way to further improve our products and repair. Our mission is always to create innovative products to prospects with a superior expertise for Chinese wholesale Spraying Cosmetic Jar With Soft Brush - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Delhi , Muscat , Tunisia , In order to meet the increasing requirement of customers both home and aboard, we will keep carrying forward the enterprise spirit of "Quality, Creativity, Efficiency and Credit" and strive to top the current trend and lead fashion. We warmly welcome you to visit our company and make cooperation.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Manufacturing Companies for Decorativ Perfume B...
-
Super Purchasing for Pocket Sized Perfume Spray...
-
Massive Selection for Amber Glass Nasal Spray B...
-
High Quality Solid Air Freshener Plastic Contai...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 1...
-
2017 High quality White Empty Acrylic Cream Jar...




