Chinese Professional Silver Perfume Bottles - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for Chinese Professional Silver Perfume Bottles - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Sri Lanka , Greece , Merchandise have been exported to Asia, Mid-east,European and Germany market. Our company has constantly been able to update the items performance and safety to meet the markets and strive to be top A on stable quality and sincere service. If you have the honor to do business with our company. we'll undoubtedly do our very best to support your business in China.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.







