Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
To be able to give you benefit and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our greatest service and products for Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Cairo , Netherlands , To work with an excellent products manufacturer, our company is your best choice. Warmly welcome you and opening up the boundaries of communication. We are the ideal partner of your business development and look forward to your sincere cooperation.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
OEM China Aluminium Jar With Screw Caps - 42mm...
-
100% Original Factory 5ml Lip Cream Jar - JA-3...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 1...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Chinese Professional Honey Plastic Jar - 1000m...




