Bottom price Credit Card Perfume Bottle - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
We support our buyers with ideal high quality products and high level service. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we have gained rich practical experience in producing and managing for Bottom price Credit Card Perfume Bottle - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Irish , Malaysia , We welcome customers from all over the world come to discuss business. We supply high quality products, reasonable prices and good services. We hope to sincerely build business relationships with customers from at home and abroad, jointly striving for a resplendent tomorrow.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 20m...
-
New Fashion Design for High Quality Crystal Per...
-
100% Original Factory Pp Round Cosmetic Cream J...
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 5 m...
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 8ml /...


