China Manufacturer for Wide Mouth Plastic Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Plastic Cosmetic Jar
Assume full duty to satisfy all demands of our clients; reach steady advancements by marketing the development of our purchasers; grow to be the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of customers for China Manufacturer for Wide Mouth Plastic Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Swiss , Mauritius , Our items have national accreditation requirements for qualified, high quality products, affordable value, was welcomed by people today all over the world. Our goods will continue to enhance within the order and look forward to cooperation with you, Should any of these products be of interest to you, please letus know. We are going to be content to offer you a quotation up on receipt of your detailed needs.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
2017 New Style Empty Bottles For Perfume - 6 m...
-
Factory wholesale Arcylic Cosmetic Jar - 120ml...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...
-
Super Lowest Price Glass Sprayer Bottle - 200m...
-
Top Quality Empty Packaging Bottle - 89mm gold...




