China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottle - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | Custom Perfume Bottles
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
We support our purchasers with ideal premium quality products and substantial level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we've acquired rich practical working experience in producing and managing for China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottle - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Miami , Surabaya , Islamabad , With nearly 30 years' experience in business, we are confident in superior service, quality and delivery. We warmly welcome customers from all over the world to cooperate with our company for common development.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Excellent quality 50ml Empty Cosmetic Bottle - ...
-
Wholesale Price Aluminum Lotion Bottle - 250ml...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 100...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 35...
-
Personlized Products Pet Plastic Cream Cosmetic...
-
Good User Reputation for Glass Empty Candy Bott...











