Fixed Competitive Price Wholesale Cosmetic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
We stick to the principle of "quality first, service first, continuous improvement and innovation to meet the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our service, we provide the products with the good quality at the reasonable price for Fixed Competitive Price Wholesale Cosmetic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Diego , Thailand , Italy , Our market share of our products and solutions has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We've been looking forward to your inquiry and order.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.







