Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Burberry’s First Bespoke Perfume Collection Launches at Its New York City Flagship | Plastic Cosmetic Jar
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Plastic Cosmetic Jar
With this motto in mind, we've got become among essentially the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paris , Mali , luzern , For many years, we have adhered to the principle of customer oriented, quality based, excellence pursuing, mutual benefit sharing. We hope, with great sincerity and good will, to have the honor to help with your further market.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50m...
-
Hot-selling Atomizer Perfume - 5g mini plastic...
-
PriceList for Upside Down Squeeze Bottle - 250...
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 300m...
-
Renewable Design for Bamboo Cosmetic Container ...
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 6 ml bull...




