China Gold Supplier for Empty Cream Jar For Skin Care - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
Sticking to your belief of "Creating solutions of high quality and generating buddies with people from all around the world", we always put the fascination of customers to start with for China Gold Supplier for Empty Cream Jar For Skin Care - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Congo , South Africa , Canada , We've got sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - ...
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - 250ml aluminu...
-
Special Price for Aluminum Pump Bottle - AJ-04...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - 30g ...
-
Top Quality Black Color Gel Pot - 250ml alumin...
-
Factory directly supply Window Cap Cosmetic Cre...

