China Cheap price Refillable Perfume Bottle - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
With our superb management, potent technical capability and strict quality command procedure, we go on to provide our shoppers with trustworthy high-quality, reasonable costs and outstanding services. We goal at becoming considered one of your most trustworthy partners and earning your pleasure for China Cheap price Refillable Perfume Bottle - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Boston , South Korea , Jeddah , We follow up the career and aspiration of our elder generation, and we are eager to open up a new prospect in this field, We insist on "Integrity, Profession, Win-win Cooperation", because we have a strong backup, that are excellent partners with advanced manufacturing lines, abundant technical strength, standard inspection system and good production capacity.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
Free sample for Pp Plastic Cosmetic Jar - 10g ...
-
One of Hottest for Refillable Glass Perfume Bot...
-
Trending Products China Made Cosmetics Cream Gl...
-
Factory making 10ml Perfume Bottle - 100ml PP ...
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...




