China wholesale Pocket Spray Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
Our advancement depends on the superior gear ,superb talents and consistently strengthened technology forces for China wholesale Pocket Spray Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Norway , India , our qualify products have good reputation from the world as its most competive price and our most advantage of after-sale service to the clients.we hope we can provide a safe, environmental products and super service to our clients from all of the world and establish strategic partnership with them by our professional standards and unremitting efforts.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Fast delivery Body Mist Bottle - 300ml wide mo...
-
Discount Price Cosmetic Packaging Glass Jars - ...
-
OEM Supply Aluminum Spray Bottle - Small pill ...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...
-
Hot New Products Heavy Base Cosmetic Glass Jar ...
-
PriceList for Cosmetic 30g Plastic Acrylic Jar ...

