Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs for Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Orleans , Panama , Kenya , We have exported our products all over the world, especially the USA and European countries. Furthermore, all of our products are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures to ensure high quality.If you are interested in any of our products, please don't hesitate to contact us. We will try our best to meet your needs.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum...
-
Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - ...
-
Good User Reputation for Refill Perfume Atomize...
-
Top Quality Diamond Acrylic Cream Jar - bullet...
-
Hot sale Factory 1.7oz Plastic Jar - 20 ml uni...
-
High Performance Jar With Wide Mouth - AJ-01 s...




