Big Discount 150ml Pet Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have our own product sales staff, style crew, technical group, QC staff and package staff. We now have strict high quality management procedures for each approach. Also, all of our workers are experienced in printing subject for Big Discount 150ml Pet Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , Korea , Vietnam , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality items, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our goods will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Really should any of those products be of interest to you, please letus know. We are going to be pleased to give you a quotation up on receipt of one's detailed specifications.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Excellent quality Mist Spray Bottle - 8ml / 10...
-
Excellent quality Amber Cream Glass Jar - 200m...
-
Wholesale 5g Luxury Cosmetic Cream Jar - 3ml /...
-
Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - AJ-0...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 15 ml green...
-
OEM Customized Glass Dropper Leak Proof Bottle ...



