Best quality Cosmetics Cream Container - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
Our corporation insists all along the quality policy of "product top quality is base of organization survival; purchaser pleasure will be the staring point and ending of an company; persistent improvement is eternal pursuit of staff" plus the consistent purpose of "reputation very first, purchaser first" for Best quality Cosmetics Cream Container - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Pakistan , Norwegian , Now, with the development of internet, and the trend of internationalization, we have decided to extend business to overseas market. With the propose of bringing more profits to oversea customers by providing directly abroad. So we have changed our mind, from home to abroad, hope to give our customers more profit, and looking forward to more chance to make business.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150m...
-
Hot Sale for Plastic Cosmetic Air Cushion Bb Cr...
-
Factory Price 50g Amber Cosmetic Glass Jar - 8...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
New Arrival China Transparency Perfume Bottles ...

