Best quality Cosmetics Bottles - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-14-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 40 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
No matter new customer or previous client, We believe in prolonged time period and trustworthy relationship for Best quality Cosmetics Bottles - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Birmingham , Croatia , Poland , We care about every steps of our services, from factory selection, product development & design, price negotiation, inspection, shipping to aftermarket. Now we have implemented a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our solutions have been strictly inspected before shipment. Your Success, Our Glory: Our aim is to help customers realize their goals. We're making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Super Purchasing for Plastic Promotional Jar Wi...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
Chinese Professional Cosmetic Containers And Ja...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 9 o...
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 8 ml p...
-
Europe style for Cosmetic Cream Pot Jar - JA-5...

