professional factory for Factory Empty Mini Plastic Bottles - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-23 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our target is always to satisfy our customers by offering golden support, superior value and high quality for professional factory for Factory Empty Mini Plastic Bottles - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rome , Casablanca , Lisbon , we are fully determined to control the whole supply chain so as to provide quality products at competitive price in a timely manner. We are keeping up with the advanced techniques, growing through creating more values for our clients and society.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Factory made hot-sale Cosmetic Jars For Sale - ...
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - AJ-10 series...
-
2017 High quality Empty Cream Jar - 1000ml tal...
-
OEM/ODM Factory Face Cream Jars Container Pot -...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 6 ml b...

