Best Price for 100ml Perfume Spray Bottles - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
The very rich projects management experiences and one to one service model make the high importance of business communication and our easy understanding of your expectations for Best Price for 100ml Perfume Spray Bottles - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , India , Slovenia , Our company promises: reasonable prices, short production time and satisfactory after-sales service, we also welcome you to visit our factory at any time you want. Wish we have a pleasant and long terms business together!!!
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 160ml alumi...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 4...
-
Hot Sale for 5ml Glass Perfume Bottles - JA-5-...
-
China wholesale Cream Empty Container - 800ml ...
-
Professional China Aluminium Cream Jar - 50ml ...

