Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
So as to provide you with ease and enlarge our business, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our best company and solution for Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bhutan , Slovak Republic , Toronto , Our company absorbs new ideas, strict quality control, a full range of service tracking, and adhere to make high-quality products. Our business aims to "honest and trustworthy, favorable price, customer first", so we won the trust of the majority of customers! If you are interested in our products and services, please do not hesitate to contact us!
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
PriceList for Upside Down Squeeze Bottle - 250...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - c...
-
OEM/ODM Supplier 75ml Spray Bottle - 5 ml blac...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...
-
100% Original Round Aluminum Jar - 50ml white ...
-
Hot sale Factory Red Colored Glass Cosmetic Jar...




