Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bamboo Lid - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
Our company sticks into the basic principle of "Quality is definitely the life of the business, and status may be the soul of it" for Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bamboo Lid - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Nepal , Sacramento , We are introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our products. We have a team of dedicated trained professional who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
2017 wholesale price Perfume Bottle With Spray ...
-
OEM/ODM China Mist Pump Sprayer - 9 oz food gr...
-
2017 High quality Empty Cream Jar - 1000ml tal...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - c...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 3...




