2017 New Style Custom Design Glass Bottle - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Custom Perfume Bottles
It adheres on the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to acquire new solutions regularly. It regards shoppers, success as its very own success. Let us establish prosperous future hand in hand for 2017 New Style Custom Design Glass Bottle - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Uganda , Angola , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services for you. We warmly welcome you to contact us and please feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specifications or inquiries today.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 8ml / 10ml lu...
-
Discount wholesale Fine Mist Spray Bottle - 10...
-
Wholesale Price Airless Cream Jar - 350ml fanc...
-
Best quality Cosmetics Bottles - 40ml pink wid...
-
High Quality 30ml Amber Wholesale Cosmetic Jars...
-
OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - ...

