2017 Latest Design Plastic Cosmetic Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
As for aggressive rates, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such good quality at such charges we are the lowest around for 2017 Latest Design Plastic Cosmetic Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: kazakhstan , Puerto Rico , Seattle , We've got more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel items to meet the market demand and help the guests continuously by updating our goods. We've been specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, make sure you join us, and together we will shape a bright future in your business field!
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - AJ-...
-
Hot Selling for Empty Acrylic Crystal Cream Jar...
-
Factory Cheap 5ml Aluminum Perfume Bottle - 10...
-
Cheapest Price 25ml Glass Perfume Bottle - 500...
-
Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - 350m...

