2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Empty Aluminum Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
Sticking to the principle of "Super Quality, Satisfactory service" ,We are striving to be a good business partner of you for 2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Florence , Estonia , Our technical expertise, customer-friendly service, and specialized merchandise make us/company name the first choice of customers and vendors. We've been looking for your inquiry. Let's set up the cooperation right now!
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Fixed Competitive Price Beauty Packaging Jars A...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...
-
Discount wholesale 35g Skin Care Cream Jar - 1...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 8...




